Varian kupił Candelę

Notowany na NYSE Varian Medical Systems z siedzibą w Palo Alto, CA, USA, podał 7 września br, że nabył spółkę swojego polskiego dystrybutora- Candela Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Candela zatrudnia ok. 50 osób i istnieje w Polsce ponad 20 lat. W tym czasie zainstalowała w kraju ponad 80 akceleratorów liniowych. To zaawansowane urządzenia do stosowania  onkologicznych procedurach radioterapeutycznych. Na świecie Varian posiada ponad 7200 instalacji. Jak powiedział prezes Varian Oncology Systems na Europę, p. Jean-Luc Devleeschauwer:

"Włączając Candelę do rodziny Variana mamy nadzieję służyć naszym polskim Klientom jeszcze lepiej niż dotąd i nadal zwiększać dostępność do najlepszych terapii dla pacjentów onkologicznych w Polsce".

Transakcja została dokonana po uzyskaniu na nią zgody UOKiK.

Dodajmy, że zaawansowane instalacje radioterapii to bardzo poważne inwestycje zarówno od strony sprzętu, technologii, projektowania jak i logistyki.  Ich pojedyncza wartość sięga czasami 20 mln zł. Urządzenia tego typu w Polsce oferuje Candela, wcześniej również Siemens. Varian po wycofaniu się Siemensa z radioterapii ma tylko jednego konkurenta w Polsce- to Elekta.

Fot. mat. prasowe.