Nowe kapsułki od CapsoVision- przełom w endoskopii?

Nowe kapsułki endoskopowe od CapsoVision

Czy czeka nas w końcu przełom w badaniach endoskopowych? Być może.

Badania endoskopowe nie należą ani do łatwych ani do przyjemnych, zwłaszcza dla pacjenta. Każdy, kto choć raz przeszedł zabieg gastroskopii lub kolonoskopii wie o czym mówimy. Jednak nawet te procedury nie wystarczały by wykonać badania całego odcinka jelita cienkiego. Z dwóch powodów: jest za długie (do 7 metrów) i posiada ono liczne uchyłki. Zatem w celu wykonania szczegółowego badania tego odcinka przewodu pokarmowego niezbędna była albo metoda inwazyjnaalbo diagnostyka obrazowa w postaci badania radiologicznego z podwójnym kontrastem. Mamy też metodę badania tomografem lecz wiąże się ona również z podawaniem dodatkowych leków spazmolitycznych oraz z koniecznością wstrzymywania przez badanego oddechu na kilkanaście sekund. Jest zatem obarczona marginesem błędu i uciażliwa.

Naprzeciw oczekiwaniom by uprościć badanie jelita cienkiego i wyeliminować konieczność podawanie substancji nie zawsze obojetnych dla ludzkiego organizmu już wiele lat temu wyszedł przemysł medyczny. Zaproponowano kapsułki do połykania wyposażone w mini kamerę. Była to jednak procedura w pewnym stopniu ułomna. Pamiętać bowiem trzeba, że kapsułki nie posiadają swojego sterowania zatem nie możemy się szczególnie przyjrzeć odcinkowi jelita, które nas bardziej interesuje. Do tego kapsułki do tej pory stosowane były wyposażone tylko w jedną kamerę w czołowej części kapsułki co często nie pozwalało na uzyskanie zadowalającego obrazu. Do tej pory dane z kapsułki były zbierane do noszonego przez pacjenta odbiornika i po wydaleniu kapsułki dane były zgrywane i przekazywane do analizy przez lekarza.

Nowy produkt firmy CapsoVision o nazwie CapsoCam® Plus likwiduje znaczną część powyższych niedogodności. Teraz kapsułka jest wyposażona aż w 4 kamery o wysokiej rozdzielczości zapewniające obraz z pełnego kąta 360o a rejestracja ma szybkość 20 klatek na sekundę. Kapsułka posiada czujnik ruchu zatem wykonuje zdjęcia tylko kiedy się przemieszcza. To powoduje, że lekarz nie traci masy czasu na oglądanie zbędnych ujęć powstałych kiedy kapsułka dłuższy czas jest nieruchoma. Kapsułka posiada bardzo silną baterię wystarczającą na ponad 15 godz. pracy. Nie ma już też specjalnego rejestratora, który pacjent musiał nosić przez cały czas badania. Po wydaleniu kapsułki dzięki zestawowi składającemu się ze specjalnej nakładki na muszlę, chwytaka z magnesem i pojemniczka odzyskaną kapsułkę oddajemy do zgrania danych i ich analizy.

Produkt otrzymał właśnie certyfikat FDA w Stanach Zjednoczonych więc zapewne niebawem zobaczymy go też na polskim rynku.

Fot. mat. Producenta.