Duże inwestycje Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie

      Jak podaje na swoich stronach Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie Uniwersytecki Szpital Kliniczny otrzymał z Ministerstwa Zdrowia prawie 31 milionów zł na zakup nowoczesnej aparatury medycznej. Dewiza uniwersyteckiej placówki to INVENIRE PRINCIPIUM (łac.) co po polsku znaczy „odnaleźć źródło”- tym razem udało się odnaleźć źródło tak bardzo potrzebnych finansów. Jak mówi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, dr n. med. Andrzej Włodarczyk szpital przygotował w bardzo szybkim tempie 5 wniosków o dofinansowanie inwestycji. Wszystkie przygotowane zostały bardzo dobrze ponieważ wszystkie zostały uwzględnione przez MZ i Szpital otrzymał potwierdzenie dotacji w wysokości 30,7 mln zł.

      Szpital planuje zakup m.in. 2 rezonansów magnetycznych. Jednego o mocy 3 tesli- rezonans o takim natężeni pola to najmocniejszy dostępny na rynku sprzęt i najdroższy. Urządzenia takie kosztują nawet ponad 10 mln zł ale dają do ręki lekarzom doskonałe narzędzia do diagnozowania zwłaszcza tkanek miękkich i są nieocenione w ocenie schorzeń np. mózgu, wątroby, serca czy naczyń krwionośnych. Planowany jest też zakup drugiego rezonansu o mocy 1,5 teslli do codziennych procedur diagnostycznych o wartości ok 7 mln zł, gamma kamery za niecałe 2 mln zł i angiografu wraz z wyposażeniem pracowni za ponad 7 mln, 2 rentgenów cyfrowych- jezdnego i stacjonarnego za 2,3 mln i sporej ilości sprzętu do rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej za 2,5 mln.

      Trzymamy kciuki za wykonanie zamówień przez Dostawców ponieważ czas realizacji zadań inwestycyjnych jest bardzo krótki jak na tak zaawansowaną aparaturę medyczną- jak mówi dyr. Włodarczyk- termin to 20 grudnia br. Ilość sprzętu jest naprawdę imponująca i z pewnością podniesienie na bardzo wysoki, światowy poziom jakość procedur medycznych wykonywanych przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie.